pronocom Index du Forum
pronocom
Forum Franco-Turc
 
 FAQFAQ   RechercherRechercher   MembresMembres   GroupesGroupes   S’enregistrerS’enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
Pronocom Cafe
Aller à la page: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  >  
Sujet précédent .::. Sujet suivant  
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet pronocom Index du Forum >>> Pronocom Hosgeldiniz >>> Kapikule
Auteur Message
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Lun 16 Nov - 03:50 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant


_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
PublicitéMessagePosté le: Lun 16 Nov - 03:50 (2009)    Sujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Lun 16 Nov - 04:12 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

usta bir orta sekerli kahve  lutfen  lol_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
Maldingil
Le Professionnel


Hors ligne

Inscrit le: 26 Mar 2009
Messages: 3 478

MessagePosté le: Ven 20 Nov - 17:13 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

merhaba bana 1 porsiyon kiymali pide Okay


_________________
La force de la simplicité.


Revenir en haut
Maldingil
Le Professionnel


Hors ligne

Inscrit le: 26 Mar 2009
Messages: 3 478

MessagePosté le: Ven 20 Nov - 17:24 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Kayseri’de, 1959’dan buyana hizmet veren Elmacıoğlu İskender, yeni oluşturduğu ‘Elmacıoğlu Ekspres’ adlı işletmecilik anlayışı ile müşterilerine daha hesaplı ve hızlı şekilde iskender kebabını tattırmayı hedefliyor.
Sivas caddesi üzerinde ‘Elmacıoğlu ekspres’ adı altında yeni açılacak işyerinde iskender kebabını 6.75 YTL’lik fiyatla halka sunacak. 13 Haziran Cuma günü yapılacak açılışta, aynı ürünü lezzetli, kaliteli ve daha ucuza satmayı hedefleyen Elmacıoğlu İskender Merkez Et Lokantası İşletme Müdürü Atalay Altunkaş, olabildiğince daha fazla vatandaşa iskender kebabının tattırmayı hedeflediklerini söyledi. Kaliteden ödün vermeden maliyetleri de düşüreceklerini ifade eden Altunkaş, ”Her vatandaşımızın iskender kebabının lezzetini Elmacıoğlu farkıyla tadabilmesi için maliyetimizi düşürmemiz gerekiyordu. Ürün maliyetinden asla taviz veremeyiz. Fakat işçilik ve işletme maliyetlerini kontrol edebiliriz. Bunun için makinelere yatırım yaptık. Misafirlerimiz kendi siparişlerini arzularına göre kendileri alacak. Daha az personel ile aynı ürünleri hijyen kurallarına uygun olarak otomasyon bir sistemle yapacağız. Bunun için fast-food tarzında çok fazla ürün yelpazesine de girmeden böyle bir konsept düşündük. Üzerinde yaklaşık 7 ay çalıştık. Amerika’dan başta olmak üzere ithal ettiğimiz makineler ile çıtır piliç ve iskenderi birlikte sunabileceğimiz bu konsepti oluşturduk. Bu sistem sayesinde bir iskender kebabını 6.75 YTL’ye vereceğiz. Restoran mantığı ile çalışıldığında maliyetin yüksek olması sebebiyle bu fiyatlarda birinci sınıf iskender satmanız mümkün olamayacaktır. Fakat kabul edelim ki diğer restoranlarımızın da hizmet kalitesinin farklı bir yeri vardır. Gayemiz toplumun her kesimine hitap edebilecek mekanlar oluşturmaktır. Yeni yerimizde iskender kebabının yanı sıra ‘Çıtır Tavuk’ ve bunun yan ürünleri bulunuyor. Bu yeni konseptimizin adı ‘Elmacıoğlu Ekspres’dir. İki katlı işletmemizde 140 kişilik oturma alanı oluşturduk. Haftanın 7 günü 09:00-23:30 saatleri arasında hizmetimiz sürecek” dedi.
Elmacıoğlu İskender Merkez Et Lokantası İşletme Müdürü Atalay Altunkaş, Yiyecek İçecek Müdürü Ümit Özkaya ve Gıda Mühendisi Güngör Zafer Akça, 50 yıllık bir işletmecilik anlayışının hüküm sürdüğü Elmacıoğlu’nda kaliteden ödün vermeden “Elmacıoğlu Ekspres” adıyla yeni bir konsept oluşturulduğunu ve bu tarz bir işletmenin Türkiye’de başka bir örneğine rastlamadıklarını kaydettiler.

_________________
La force de la simplicité.


Revenir en haut
Frankel14
L'esprit tranquille


Hors ligne

Inscrit le: 04 Mar 2009
Messages: 10 205

MessagePosté le: Ven 27 Nov - 03:53 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

colombo a écrit:
merhaba bana 1 porsiyon kiymali pide Okay

afiyet olsun colombo  Okay
_________________
Les cons ont le pouvoir magique de tout changer en merde.


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 11 Déc - 11:58 (2009)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Citation:
İnsan Kaynakları nedir?


İnsan kaynakları yönetimi örgütte rekabetçi üstünlükler sağlamak amacıyla gerekli insan kaynağının sağlanması, istihdamı ve geliştirilmesi ile ilgili politika oluşturma , planlama,örgütleme, yönlendirme ve denetleme faaliyetlerini içeren bir disiplindir. Bu faaliyetler o şekilde düzenlenmeli ki, bir taraftan işletme amaçları gerçekleştirilebilsin,diğer taraftan çalışanların ihtiyaçları karşılanabilsin ve aynı zamanda da işletmenin topluma karşı sorumlulukları yerine getirilebilsin.

Bu tanım iki tip çalışmayı içermektedir. Bunlardan birincisi eskiden personel yönetimi olarak adlandırılan işe alma, sınav yapma,sınıflandırma , atama , sicil düzenleme, yükseltme gibi konularla ilgili bilgi, beceri, yöntem ve uygulamaları kapsayan tekniklerdir. İkincisi ise insan kaynağına ilişkin politikalar, planlar, işçi-işveren ilişkileri, çevresel ve örgütsel gelişmeler karşısında personelin durumu gibi daha geniş kapsamlı stratejileri içerir. Modern anlamda insan kaynakları yönetimi bir taraftan personelin bulunmasını, seçilerek işe yerleştirilmesini içerirken, diğer taraftan da personelin eğitimi, geliştirilmesi, değerlendirilmesi, ve haklarının verilmesi gibi güdüleme ve etkileme faaliyetlerini de kapsar.

Bu faaliyetlerin tümünü gerçekleştirebilmek için işletmeler ussal bir insan gücü planlaması ve programlaması yapmak zorundadırlar. Örgütteki yöneticilerin kendi başlarına insan gücü kaynağına doğrudan ulaşabilmeleri ve personeli istihdam ederek değerlendirebilmeleri hayli güçtür. Bu nedenle örgütlerde insan kaynakları yönetimi adı altında uzmanlaşmış bir bölümün faaliyette bulunmasına ihtiyaç duyulmuştu.

Citation:
Kavramsal İçeriği
İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY), işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için gerekli olan işlevleri gerçekleştirecek yeterli sayıda vasıflı elemanın işe alınması, eğitilmesi, geliştirilmesi, motive edilmesi ve değerlendirilmesi işlemidir. İnsana odaklanmış, çalışanların ilişkilerini idarî bir yapı içinde ele alan, kurum kültürüne uygun ayarlanmış politikalarını geliştiren ve bu yönüyle kurum yönetiminde kilit işlev görevi gören bir yönetim anlayışıdır.

İKY, bir işletmede işgücünü etkin bir şekilde oluşturmak, geliştirmek ve devam ettirmek için, kanunî çerçevede ve çevre şartlarına da uygun bir biçimde ortaya konan faaliyetlerin bütünüdür.

İKY, bir organizasyonun, vizyon ve misyon doğrultusunda, ihtiyaç duyduğu işgücünü en optimal bir biçimde meydana getirmek, motive etmek, geliştirmek, ödüllendirmek ve devamlılığını sağlamak için ortaya konulan plân, program ve stratejilerin uygulanmasıdır.

İşletme içindeki çalışanlarla ilgili program, yöntem, yönetmelik ve süreçleri geliştirme, uygulama ve değerlendirmeyle ilgili bir alan olan İKY, malî ve maddî kaynaklara ek olarak, insan kaynağının da doğru yönetilmesi ile uğraşan bir disiplindir.

İKY’nin İşlevleri
İnsan Kaynakları Politikasının Tespiti.

Personel Organizasyonu.

İnsan Kaynakları Plânlanması.

Performans Yönetimi.

Ücret Yönetimi.

Eğitim Yönetimi.

Motivasyon Yönetimi.

Kalite Yönetimi.

Bilgi Yönetimi.

Vizyon Yönetimi.

İKY’nin Hedefleri
Ahlâkî ve sosyal sorumluluk anlayışıyla, çalışanların kapasitelerinden gereği gibi yararlanmak ve onların örgüte-işyerine-organizasyona olan etkili katkılarını artırmak.

Emek verimliliğini (insan kaynağının verimli kullanımını) ve işgücü performansını, motivasyon ve teşvik programları sâyesinde artırmak.

Çalışma hayatının kalitesini artırmak ve çalışmayı, cazip hâle getirmek (işgören tatminini ve işçi sağlığını yükseltmek).

Örgüt verimliliğini, örgüt ve personel bütünleştirme gayretlerinin yanında personel-örgüt ve sanayi psikolojisi yöntemleriyle arttırmak.

Ekip çalışmasını ve toplam kaliteyi özendirecek çalışmalar yapmak.

Uygun örgüt kültürünün temellerini atmak.

İKY’nin İşletmeye Getireceği Faydaları
İşçilik maliyeti azalır.

İşgücü devri oranı azalır.

İşe devamsızlık ve temarüz azalır.

İş kazaları azalır.

Hatalı üretim azalır.

Ürün kalitesi artar.

Moral ve motivasyon artar.

İşyeri atmosferi iyileşir.

Çalışma barışı sağlanır.

İşyeri tatmini artar.

İşletmenin rekabet edebilirliği artar.

İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) nin İlgi Alanları
İKY’nin Kavramsal İçeriği ve Tarihî Gelişimi

İKY ve Personel Yönetiminin Karşılaştırılması

İKY’nin Sistemi, Politikası ve Örgütlenmesi

İKY’nin Görev ve Hedefleri

İş Analizi ve İş Tanımlamaları ve Gerekleri

İnsan Kaynakları Plânlaması

İnsan Kaynakları Temini ve Seçimi

Psikoteknik: Psikolojik ve Beceri Testleri

Meslekî Kariyer

İKY’de Eğitim ve Geliştirme Teknikleri

Performans Değerlemesi

İş Değerlemesi

Örgütsel Davranış

Liderlik

Motivasyon

Etkin İletişim

Sendika-Yönetim Münasebetleri

İşyerinde Katılımcı Yönetim

Ücretlendirme ve Sosyal Sorumluluk

_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Dernière édition par klinsman le Mar 22 Mai - 04:55 (2012); édité 3 fois
Revenir en haut
Maldingil
Le Professionnel


Hors ligne

Inscrit le: 26 Mar 2009
Messages: 3 478

MessagePosté le: Mer 22 Déc - 04:13 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

İddaa ihalesinin bu kadar keşmekeşe dönmesinin ardındaki gerçek tamamen para. iddaa'nın 2007 verilerine göre hasılat, vergiler ve dağıtılan rakamları aşağıda bilginize sunulmuştur.

Hasılat 1.894.000.000
Vergi (KDV dahil) 362.000.000
Sosyal Kurumlar (Çocuk esirgeme kurumu gibi) 60.000.000
Futbol Kulüpleri 140.000.000
İddaa bayilerinin komisyonu 125.000.000
Dağıtılan ikramiye 909.000.000

Şimdi rakamları değerlendirelim;

1.894 milyon yeni türk lirası ya da yaklaşık 2 milyar yeni türk lirası ya da eski para birimizle 2 katrilyon para. Hani damlaya damlaya göl olur derler ya. 18 yaşından küçüklerin bile denetimsiz oynadığı iddaa ile 2007 yılında yaklaşık olarak 1.5 milyar dolarlık bir para dönmüş.

Bunun 362 milyon YTL'si vergi olarak devletin kasasına girmiş.
Futbol kulüpleri 140 milyon YTL'sı kazanmış. (Devamlı olarak iddaa'nın devam etmesinin istemelerinin nedeni bu)
Sayıları binlere bulan iddaa bayileri ve bilyoner nesine gibi siteler ise 125 milyon YTL kazanmışlar.
Çocuk esirgme kurumuna da 60 milyon YTL'yi uygun görmüşler.

iddaa oyuncuları ise, verdikleri paranın ancak yarısını geri alabilmişler.

362+60+140+125+909 = 1.596 milyon YTL.

PEKİ GERİ KALAN PARAYA NE OLDU ???

Bu parada iddaa işletmecisine kaldı. Hani şu yeni ihale ile 10 yıllığına yeni sahibini bulucak işletme. Ne kazanmış bu işletme ?
1.894 - 1.596 = 298 milyon YTL.

_________________
La force de la simplicité.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 21:35 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant


_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 21:37 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant


_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 21:43 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Devlet eliyle oynatılan sanal kumarlarda Türkiye 1 milyar dolarlık hacimle dünya üçüncü olduğu iddia edildi.

Türkiye’de internet üzerinden kumar ve bahis oynayanların sayısı 1.5 milyonu buluyor. Milli Piyango İdaresi’ne göre Türkiye’de online casinoların yıllık cirosu 1 milyar dolara ulaşmış durumda. İngilizlerin Türkiye’de yaptığı bir araştırmaya göre ise bu rakam 5 milyar doları buluyor. Üstelik bu paradan vergi de ödenmiyor. Havale, kredi kartı gibi yollarla ciddi miktarda bir para, yurdışına transfer ediliyor. Kumar oynayanlara ve bahisçilere ulaşmak ve ödeme ağından faydalanmak için sanal POS karşılığı Türk bankalarına 10 milyon dolar ücret önerileri götüren şirketlerin olması, Türkiye’deki kumar pazarının ulaştığı boyutu gözler önüne sermeye yetiyor.

ŞANS OYUNLARI GİDEREK YAYGINLAŞIYOR

Milli Piyango, Sayısal Loto, İddaa, Şans Topu, 10 Numara, Kazı Kazan, Altılı Ganyan, Süper Loto gibi bahis oyunları her geçen gün yaygınlaşıyor. Özellikle futbol maçlarına bahis yapılarak oynanan “İddaa” oyunu futbolu bir ‘kumar aracına’ dönüştürdü. Milli Piyango 2003-2008 arası 3,6 milyar dolardan fazla kar elde etti. Devlet eliyle oynatılan sanal kumarlarda Türkiye 1 milyar dolarlık hacimle dünya üçüncüsü. Ülkemizde yaklaşık 1.5 milyon kişi internet üzerinden bahis oynuyor. Milli Piyango bayilerinden oynatılan oyunlar da hesaba katılınca bu sayının epeyce yüksek olduğu görülüyor. Devlet oynattığı “şans oyunu” adı altındaki kumardan, 2003–2008 arası 3,6 milyar dolardan fazla kar elde etti.

KUMARDAN DEVLETLERİN KASASINA YILDA 70 MİLYAR DOLAR

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü tarafından hazırlanan dünya kumar raporunda, sektörün devlet bütçelerine yılda toplam 70 milyar dolar katkı sağladığı belirtildi. Uluslararası yolsuzluklara karşı mücadele etmek ve bu alanda bilimsel çalışmalar yapmak üzere kurulan hükümetlerarası bağımsız bir teşkilat olan Mali Eylem Görev Gücü(Financial Action Task Force-FATF) adlı kuruluşun yayımladığı `Oyun ve Casino Sektöründeki Duyarlılıklar` başlıklı raporda, dünya kumarı incelendi. Rapora göre, 150`nin üzerinde ülkede herhangi bir şekilde yasal kumar oynatılıyor, 100`den fazla ülkede casino ve kart oyunları yasal durumda bulunuyor, 100`den fazla ülkede piyango oynanıyor ve 60`tan fazla ülkede yarış ve spor bahisleri sektörü bulunuyor. Rapora göre aynı zamanda internet kumar sitelerinde de bir artış görülüyor, küresel çapta gelirleri ise 15 milyar dolar dolayında, dünyada ayrıca önemli bir düzeyde yasadışı kumar faaliyeti de bulunuyor. Rapor internet kumarcılığını bu raporda incelemeye almadı.

ÇOÇUKLAR VE GENÇLER TEHLİKE ALTINDA

Ankara Ticaret Odası (ATO)’nın yayınladığı rapora göre internette dönen sanal kumarın boyutları kaygı verici şekilde büyüyor. Rapora göre Türkiye’de faaliyet gösteren online casinoların cirosu 1 milyar doları geçmiş durumda. Yine bu rapora göre internette kumar oynayan bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu da kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Gibraltar, Hollanda Antilleri, Güney Afrika, Dominik Cumhuriyeti, Cebelitarık, Grenado, Güney Kıbrıs gibi ülkelerde kurulan şirketler ortalama 100 bin dolar ödeyerek lisans alıyorlar.
_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 21:45 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

KUMAR YASADIŞI AMA SADECE “KÂĞIT ÜZERİNDE

Kumar oynatılan yer basıldıktan sonra belediye zabıtaları tarafından mühürleniyor. Kumarhaneciler bu mühürü kırarak bu yerde tekrar kumar oynatıyorlar. Yani “mühür fekki” suçunu da işlemiş oluyorlar. Bu suça TCK 203. maddeye göre cezası 6 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası öngörülüyor. Bu kişiler kumardan çok para kazandıkları için adli para cezası onlar için caydırıcı olmuyor. Böylece bu işi meslek haline getirenler, sadece piyonlarını değiştirerek bu işi yapmaya devam ediyorlar. Son dönemde Meclis, Kamu Alacaklarına İlişkin Yasa Tasarısıyla, kredi kartı kullanarak internet ortamında kumar oynayanlara, yüzde 20 oranında şans oyunları vergisi getirirken, Milli Piyango İdaresi de bu sitelere yönelik perdeleme çalışması yaparak tehlikenin önüne geçmeye çalışıyor. Kumar oynarken yakalanan kişiye Kabahatler Kanunu”na göre 140 TL para cezası veriliyor. Kumarhanelerle ilgili suçlar, Ceza Muhakemesi Kanunu”nun 135. maddesinde belirtilen ağır suçlardan olmadığı için, bu suçlar soruşturulurken teknik takip yapılamıyor.

CAYDIRICI YASALAR YOK

Kumar oynamak ve oynatmakla ilgili daha caydırıcı düzenlemeler yapılması gerekir. Bu suçla ilgili para cezası, kumar sektöründe dönen parayla karşılaştırıldığında çok komik kalıyor. Ayrıca kumarın sosyal boyutu da çok önemli. Kumar, haberlere yansıdığı gibi, sadece zengin ve belli bir standardın üzerindeki insanlar tarafından oynanmıyor. Kenar mahallelerde ve fakir semtlerde de oynanıyor. Sadece miktar değişiyor ama mantık aynı. Konuyla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı için kumar siteleri, çocukların yaygın olarak kullandığı oyun sitelerine de reklam verebiliyor. Oysa ülkemizde, “Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında 5.6.1997 Tarihli ve 4266 Sayılı Kanun”la casinolar kapatılarak, kumar oynatmak yasaklandı. O dönemde ülke ekonomisine büyük zarar vereceği yolunda eleştirilere maruz kalan bu uygulama aynı zamanda ‘ailenin korunması’ ve ‘karaparayla mücadele’ için de kaçınılmaz bir zorunluluk gereği çıkartıldı. Oysa bugün kumar oynamak ve oynatmak yasak olduğu halde, internette sınır tanımaz bir şekilde ağlarını ören ‘sanal kumar’ bırakın yetişkinleri çocukları bile ağlarına düşürebiliyor.

DÜNYANIN GÖZÜ ÜZERİMİZDE

Türkiye’de talih oyunları sektörü, Financial Times gazetesinin dikkatini çekti. İngiliz gazetesi, başkent Ankara’nın her sokak köşesinde piyango biletleri, büfelerde de sigara ve çikolatanın yanında spor toto kuponlarının satıldığını belirttiği analizinde, “Katı Müslümanlar için yasak olsa da laik Türkiye’de kumar oynamak utanç verici değildir” yorumunu yaptı. Devletin izinsiz bahis ve kurar sitelerine karşı girişimlerinin, daha çok küçük satıcıları ve onların devlet kasaları için yarattığı, milyarlarca tutarında geliri korumayı amaçladığı öne sürüldüğü analizde, Türkiye’de her türlü talih oyunun, teorik olarak devletçe kontrol edildiği, Milli Piyangonun loteri oyunlarını, iddaanın da ülkenin en popüler sporlarına ilişkin çeşitli bahis türlerini düzenlediği belirtildi.

SADECE AT YARIŞI 30 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİYOR

Türkiye Jokey Kulübü, 1953 yılından beri bu alanlardaki faaliyetlerini sürdürüyor. Bahislerden elde edilen gelirin bir kısmı devlete; kalan kısmı ise, yarış ikramiyelerine ve yarışçılık tesislerine ayrılıyor. Bu bağlamda Türkiye’de şu anda 8 tane hipodrom bulunuyor. Türkiye’ye ithal edilen aygırlar, özel sektörde yetiştiricilik faaliyetlerinde bulunanlara hizmet veriyor. Türk atçılık sektörü; TJK’nın profesyonel kadrolu elemanları, seyisler, at sahipleri, jokeyler, bayiler ve çiftliklerin bulunduğu 30 bin kişilik bir istihdam sahasını içinde barındırıyor.

(Fahri Sarrafoğlu, Dünya Bülteni, Temmuz 2010)
_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 22:08 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Para bir değeri ifade eden bir kâğıttır. Bu para meselesinde çok oyunlar dönüyor. Hele kâğıt para, kapitalizmin bir aldatmacasıdır. İnsanları sömürme vasıtalarından birisidir. Kâğıt para ile cahil millet çok aldatılıyor ve çok değerleri cebinden sessiz sedâsız çalınmış oluyor.
_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 22:10 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant


_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 22:12 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Namus hiçbir değer etmezken ve aşağılanırken, kadının özellikle cinselliği her alanda ön plandadır. Ülke değerlerini ön planda tutan, tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır diye haksız kazanca karşı çıkan dışlanırken, her türlü haksız kazancı cebe indirenler makbul olur. Haklı olan değil güçlü olan kazanır. Güzellikler yitirilir, sanat yozlaşır, beste güfte yok olur, geriye sadece tekerleme gibi bir ritm kalır. Tek gaye her ne şartla olursa olsun para kazanmak olduğundan gerektiğinde vatan, millet, namus, dost, her şey satılır. GDO’lu ürün ne ki, alkol, sigara ile insanlık çoktan zehirlenmektedir. Kapitalist kültür aynı zamanda futbol, müzik vs. gibi çeşitli etkinlikleri de insanları uyuşturmak ve düşünmekten alıkoymak için kullanır ve daha önemli gerçekleri unuttururlar.
_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
klinsman
La passion des chevaux


Hors ligne

Inscrit le: 19 Juin 2009
Messages: 5 727

MessagePosté le: Ven 31 Déc - 22:14 (2010)    Sujet du message: Pronocom Cafe Répondre en citant

Bütün bunların sonucunda toplumda büyük bir yozlaşma başlar, aile dağılır, dostluklar bozulur ve birey yalnızlaşır. Milyonların yaşadığı metropollerde yalnızlık içinde kalan insan, fırtınalı engin bir okyanusta tek başına kalıp, sığınacak güvenli bir liman arar, ama bulamaz. Çünkü herkesin çok önemli bir işi vardır, derdi olan Darulaceze’yi aramalıdır. Muhabbet, parası olanlar arasında cafe barlarda veya altınlı günlerde olur. Öyle çatkapı kimse “komşu ben geldim” diyemez. Varlıklı olan her zevki tadar, normal kabul edilenler tat vermez olur, daha önceleri anormal denilenleri dener, yine mutlu olamaz. Sonunda toplumda, bazılarında yokluktan bazılarında çokluktan ruhsal problemler başlar ve hayattan hiçbir zevk almamaya başlayanlar ise, son olarak bir de intiharı denerler. Kapitalizmin sunduğu dünya cennetinin gerçeği budur. Aslında Kapitalizm, insanın imtihanı olan egosunun sistemleşmiş halidir. İlk yaratılıştan beri bu tehlike için insan uyarıldı ve 19. yüzyılda bir dünya sistemi halini aldı.
_________________
Tout vient à point à qui sait attendre.


Revenir en haut
Contenu SponsoriséMessagePosté le: Aujourd’hui à 17:08 (2018)    Sujet du message: Pronocom Cafe

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet pronocom Index du Forum >>> Pronocom Hosgeldiniz >>> Kapikule Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  >
Page 1 sur 7

 
Sauter vers:  

Index | Panneau d’administration | Creer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com
Thème réalisé par SGo